bahuski
 


Ulica 11 Listopada to najważniejszy w mieście trakt handlowy o wyjątkowo interesującej historii. Powstała pod koniec XIX wieku jako część traktu cesarskiego prowadzącego z Wiednia przez Białą do Lwowa. Bielszczanie przez porównanie do głównego bulwaru wiedeńskiego nazywali ją "małą Kartnerstrasse" i chwalili się nią w świecie. Ulica łączyła niegdyś dwa miasta, podzielone rzeką Białą.

Bielszczanie i Bialanie mówiący różnymi językami, wyznający różne religie - na tej właśnie ulicy spotykali się, umawiali na randki, a przede wszystkim handlowali ze sobą i przyjezdnymi.

Przed wojną były tu eleganckie sklepy, restauracje i kawiarnie, gdzie serwowano najlepsze, europejskie łakocie. Przyjezdnych zaskakiwała estetyka, elegancja i widoczna zamożność mieszkańców, zwłaszcza na tle biednej Galicji.


 


ŚWIĄTECZNE ATRAKCJE
zapraszamy

 

PRZEJŚCIE GRANICZNE na moście na Białce - Posterunki ze szlabanami i wojskową załogą, potwierdzające specjalnym dokumentem przekroczenie granicy.

JARMARK GALICYJSKI pl. Wolności - ze straganami twórców ludowych i pokazami rękodzieła artystycznego. Tu można będzie nabyć ciekawe pamiątki, niebanalne gadżety i oryginalną biżuterię.

BIELSKIE STARE KINO - czytelnia Dzielnicowej Biblioteki Publicznej przy Pl. Wojska Polskiego, filmy dokumentalne i fabularne. Codziennie od godz. 14.00 do 19.00 - repertuar w Programie.

SZTUKA ULICY - przy przejściu podziemnym od ul. 11 Listopada do ul. Krakowskiej.
Malowanie i prezentacja GRAFIITTI na specjalnych billboardach, konkurs na najlepsze dzieło. Licytacja prac codziennie o godz. 17.00. Dochód na Hospicjum św. Kamila.

HISTORIA ULICY - zwiedzanie ciekawych, historycznych miejsc wraz z przewodnikiem, spotkanie z przewodnikiem przy przejściu podziemnym, codziennie o godz. 16.00

POCZTA ULICZNA - można będzie wysłać pozdrowienia ze Święta na historycznej bądź współczesnej widokówce, stanowisko pocztowe przy przejściu granicznym.

Kapele podwórkowe i uliczni grajkowie.

Kataryniarz.

Wesołe miasteczko - Pl. Wolności i przy moście granicznym.

Zabytkowa karuzela wiedeńska - Pl. Wojska Polskiego.

PRZEJAŻDŻKI DOROŻKAMI bądź zabytkowymi samochodami.

Ogródki z doskonałą kuchnią polską i regionalną
- przy moście na rzece Białej,
- plac Wolności,
- plac Wojska Polskiego

KONKURSY z nagrodami dla gości (w czasie przerw na estradach)
Fundatorzy: Geting Bank, PSB PROFI, Park Miniatur Inwałd, Wydawnictwo Debit

 

Zapraszamy Państwa na doroczne Święto najświetniejszej niegdyś ulicy naszego miasta!

 

 

 

ORGANIZATORZY

Biuro Promocji
i Wystaw ASTRA

 


Bielska Fundacja
Wspierania
Przedsiębiorczości
i Kultury

Wsparcie finansowe Gmina Bielsko-Biała


SPONSORZY

 

PATRONAT PRASOWY

 

PATRONATY MEDIALNE

 

 

 

ATRAKCJE | PROGRAM | PRZEWODNIK | GALERIA | ARCHIWUM | KONTAKT
Copyright 2010 Biuro Promocji i Wystaw "ASTRA". All rights reserved.